EnglezăArabăChineză (simplificată)cehăFrancezăGermanăItalianăPolonezăRomânăRusăSpaniolăsârb

Glass Door operează adăposturi de noapte de urgență de peste 20 de ani. Conducem cea mai mare rețea din Marea Britanie de adăposturi de noapte cu acces deschis pentru persoanele care se confruntă cu lipsa adăpostului.

Accesul deschis înseamnă, în practică, indiferent cine ești sau de unde vii, poți apela la Glass Door pentru asistență.

Am lansat serviciul nostru de adăpost de noapte de urgență luni, 6 noiembrie 2023, oferind 105 de locuri pe noapte în trei adăposturi din vestul și sud-vestul Londrei. 8 aprilie 2024 a marcat închiderea adăposturilor noastre de noapte până iarna viitoare. Serviciul nostru de lucru va continua să funcționeze pe tot parcursul anului, ca întotdeauna.

Adăposturile noastre au fost administrate de 45 de angajați ai adăposturilor și de peste 600 de voluntari, precum și de echipa noastră de lucru și operațiuni pe tot parcursul anului, permițându-ne să furnizăm adăposturile șapte zile pe săptămână în fiecare dintre cele trei circuite rotative în ultimele cinci luni. În această iarnă am extins amploarea operațiunii noastre și am operat pentru prima dată un adăpost pentru femei, ceea ce a fost un mare succes.

Vom împărtăși o analiză mai aprofundată a datelor și a informațiilor pe care le-am colectat din furnizarea noastră de adăpost în lunile următoare, dar iată o scurtă prezentare generală a sezonului nostru de adăpost de noapte 2023-2024:

 • Am primit 1,568 de recomandări
 • 542 de persoane au rămas în adăposturi
  • 314 bărbați și 226 femei
  • 83% dormeau anterior greoi
  • 39% sub 35 de ani
  • 34% în vârstă de 35-49 de ani
  • 27% au peste 50 de ani
  • 24% din Marea Britanie, 21% eritree, 5% sudaneză, 4% etiopienă și 4% poloneză
 • Sejurul mediu a fost de 26.3 zile

Deși criza costului vieții și provocarea din ce în ce mai mare de a găsi locuințe la prețuri accesibile și de calitate în Londra pun o presiune mare asupra lucrătorilor noștri de caz, sărbătorim aceste rezultate pozitive:

 • 388 (72%) s-au angajat cu lucrătorii de caz
 • 105 oaspeți au fost mutați până acum în locuințe mai permanente: 56 femei, 49 bărbați
 • 23 de oaspeți au fost conectați cu serviciile de sănătate
 • 62% dintre femeile care s-au referit la adăposturile noastre au preferat să fie într-un adăpost pentru un singur gen, ceea ce arată valoarea adăugării unui adăpost pentru femei în această iarnă.

Deși adăposturile s-au închis, echipa noastră de lucru pe tot parcursul anului va continua să-i sprijine pe cei 388 de oaspeți care s-au angajat să-și construiască traseul din lipsa de adăpost.

Am împărtășit povestea unuia dintre oaspeții care a folosit adăpostul pentru femei și serviciul de asistență pentru femei ca parte a Apelului nostru de primăvară – citiți povestea lui Hellen aici: Povestea lui Hellen 

De asemenea, puteți citi despre cum este o noapte tipică la unul dintre adăposturile noastre aici: O noapte la adăpost